طرح بسته آموزشی علوم دبستان

طرح بسته آموزشی علوم دبستان چیست؟طرح تکمیلی بسته آموزشی علوم و برنامه سال آینده برای بهره برداری از این طرح آموزشی در مجتمع آموزشی رهیارطرح بسته آموزشی علوم دبستان چیست؟

بسته آموزشی شامل محتوای تدریس شده در کلاس درس، فعالیت­ های خارج کلاس مدرسه، تکالیف خانه، ارزشیابی مبتنی به آموزش برای پایان هر فصل کتاب، ارزشیابی دوره­ ای و مطالب تهیه شده برای خانواده ­ها جهت همراهی و اجرای دقیق تکالیف خانه است.

مدل ­های مختلفی برای آموزش در دنیا ارائه شده است که بخش ­هایی از آن­ها در کشور اجرا می ­شود. سال­ هاست که بزرگان تعلیم و تربیت ما در صدد بومی کردن این مدل­ ها هستند. یکی از طرح هایی که همزمان غیر از کلاس درس به تعالی فرایند یادگیری در مدرسه می­ پردازد، «الگوی سه ضلعی» مطرح شده توسط دکتر محمود امانی طهرانی رئیس دفتر تالیف کتب درسی است. در این سه ضلعی، شاخص ­ترین بخش، ضلع «طراحی آموزشی» است که طرحی کامل با ظاهری ساده دارد.

البته در عمل و پیاده­ سازی با ظرافت­ های بسیاری همراه است که به دلیل نو بودن الگو و ایده، نیاز به گذشت زمان برای ساخت و تولید دارد.

جامعه هدف، سرگروه­ ها، معلمین و کمک معلمین پایه­ های تحصیلی اول تا چهارم ابتدایی مجتمع آموزشی رهیار هستند. تاکید رهیار بر توانمند سازی همه معلمان در جهت تولید، اجرا و همکاری در تهیه بسته آموزشی است. برای همسوسازی بین حدود 30 نفر از معلمین، کارگروهی به مدت چهار هفته در تابستان 97 اجرا شد. طی آن در 2 روز هفته، معلمین به فراگیری بخش ­هایی از طراحی آموزشی می ­پرداختند و در 3 روز باقی ­مانده به شکل گروهی به تمرین و تولید نمونه­ هایی از آن­­چه فرا گرفته­ اند، مبادرت می ­ورزیدند.

در این دوره یک ماهه کلیات طراحی آموزشی و ارزشیابی مبتنی بر آن کار شد، ولی به دلیل فشردگی، حجم مطالب بالا و نبود کلاس واقعی، محتواهای تولید شده به صورت خام و غیر قابل اجرا در کلاس درس بود.

طرح تکمیلی:

با توجه به این­که تولید بسته­ ی آموزشی و تهیه محتواهای قابل اجرا و جذاب، اهتمام و سعی بسیار می­ خواهد. انتظار می ­رود معلمان منتخب برای این طرح، ویژگی ­های زیر را داشته باشند.

 • علاقه وافر به یادگیری و دانش­ آموزان
 • صبوری و همدلی در طول انجام کار
 • داشتن روحیه­ی کار گروهی
 • پشتکار و جدیت در پیش ­برد هدف
 • داشتن روحیه­ ی نقدپذیری
 • جدیت و علاقه­مندی به نوشتن و مستندسازی

از طرفی، طیف معلمین مجموعه رهیار، بسیار گسترده و متنوع است. معلمین با تجربه و تخصص بالا در کنار عزیزانی که تازه کار در این حوزه را آغاز نموده­ اند. این موضوع علی ­رغم محاسن بسیار زیادی که دارد، نیازمند توجیه و انتقال کامل مطالب به نومعلم ­ها است. بنابراین هدایت و راهنمایی یک معلم باتجربه در هر پایه ­ی تحصیلی در نقش سرگروه، امری لازم و ضروری به نظر می ­رسد تا بتوان از حداکثر ظرفیت مجموعه استفاده کرد.

ترس از نوشتن و مستندسازی به شیوه­ی اصولی، ضعفی فراگیر است که در همه ­ی معلمین کشور مشاهده می­ شود و برای توانمندسازی ایشان به عنوان معلم مولف و تولید محتوا توسط خود معلم، تا کنون هیچ برنامه­ ی سیستماتیک و حرفه­ ای از طرف مسئولات ذی­ ربط در آموزش و پرورش اتخاذ نشده است.  لذا طرحی این­ چنین توسط رهیار، حرکتی عظیم و قابل تقدیر است که برای سازماندهی شایسته، نیاز به برداشتن گام­ های زیر دارد:

 • ایده­ پردازی به صورت گسترده و بدون محدودیت
 • جمع­ آوری تجارب خوب و نوشتن خاطرات آموزشی روزانه
 • نوشتن فعالیت ­های ساده و قابل اجرا
 • اجرای فعالیت­ ها در کلاس درس و اصلاح بازنگری بعد از آن
 • تجمیع فعالیت­ ها و تولید طراحی آموزشی یک فصل کتاب
 • طراحی سوالات و تمرین ­های مربوط به یک فصل کتاب
 • تولید و ویرایش اول اجزای مربوط به بسته آموزشی فصل تدریس شده

زمان­بندی و جمع ­بندی

طبق برنامه ­ریزی رهیار، جهت پیش ­برد دقیق طرح و تبادل نظر و تجربه با معلمین هر پایه تحصیلی در هر شعبه، 2 نشست در هر ماه شکل گرفته است که ان­ شاالله فاز اول طرح در تیر ماه 1398 قابل بهره­ برداری است.


مجتمع رهیار دبستان رهیار مدرسه کیفی مجتمع آموزشی دبیرستان رهیار مدرسه رهیار علوم طرح آموزشی

نظرات


Top