8 نکته در مورد اینکه چرا باید زبان را از طریق خواندن داستان یاد گرفت

شاید هیچ وقت به فکر یادگیری زبان از طریق خواندن کتاب داستان نیافتاده باشید. شاید حتی فکر کنید که این کار غیر ممکن است!

شاید هیچ وقت به فکر یادگیری زبان از طریق خواندن کتاب داستان نیافتاده باشید. شاید حتی فکر کنید که این کار غیر ممکن است!

اما طبق تجربیاتم در زمینه یادگیری زبان های مختلف به طریق خودآموز و آموزش آنها، متوجه شده ام که متد یادگیری زبان از طریق خواندن متون، به ویژه کتاب داستان، از دیگر موارد قدرتمند است. یادگیری زبان از طریق کتاب داستان نه تنها موثرتر است، بلکه بامزه و لذت بخش نیز هست.

با حذف نیاز برای به اصلاح مطالعات "سنگین" با خواندن کتاب های داستان در می یابید که هر روز شما با تجربه خوشایندی از فرآیند یادگیری روبرو می شوید که هم لذت بخش است و هم رضایت بخش.

 1. داستان‌ها جوهر اصلی هر نوع رابطه‌ای هستند

روایت سرایی و داستان هایی که می شنویم همان چیزی هستند که با گوش دادن دنیا تفسیر می کنیم. از خطوط نقاشی شده بر روی دیواره ی غارها نزدیک به 35000 سال پیش، تا دیوارهای فیس بوکمان، ما با گفتن روایت هایی از رویدادهای رخ داده در اطرافمان به مردم، با آنها ایجاد ارتباط می کنیم. در حقیقت، طبق مطالعه انجام شده ای در مجله  Scientefic American، روایت های شخصی و شاعیات 65 درصد از مکالمات روزمره ما را تشکیل می دهند. اگر شیوه ی ارتباطی ما با همدیگر از طریق گوش دادن به روایت های همدیگر شکل می گیرد، چرا نباید زبان نیز به همین طریق یاد گرفت؟

 1. از یادگیری لذت ببرید!

خواندن روایت‌های دیگران شیوه‌ی جالبی برای یادگیری است! حقه‌ی هر روایتی این است که، چه حقیقت داشته باشد یا خیالی، توجه شما را به خود جلب می‌کند. دوست دارید زبان را در طول روزهای هفته نشسته بر روی صندلی کلاس یاد بگیرید یا اینکه در حال خوردن قهوه در جای دنج و آرامی با ورق زدن صفحات یک داستان جذاب؟

مطالعات نشان داده‌اند که اگر شما ریلکس باشید قدرت یادگیری شما نسبت به زمانهایی که خسته و مضطرب هستید چند برابر می‌شود

 1.  شکل گرفتن سریع دایره واژگان

زمانی که به داستان‌ها گوش می‌دهید یا آنها را می‌خوانید، از این فرصت بهره‌مند می‌شوید که با حجم عظیمی از لغات آشنایی پیدا کنید.

اول اینکه با تعداد بیشماری از کلمات روبرو می‌شوید. کتابهایی که معمولا با بالا رفتن سطح، دایره واژگان آنها نیز بیشتر و بیشتر می‌شود. در ثانی، با خواندن متن، کلمات و عبارات به مرور تکرار می‌شوند و همین باعث شکل گیری بهتر آنها در ذهن شما می‌شود. با خواندن دوباره و دوباره کلمات یکسان یادگیری آنها نیز آسان‌تر می‌گردد. و در آخر اینکه، واژگانی که با آنها روبرو می‌شوید در بطن یک متن قرار دارند که کار را برای فهم و درک بیشتر آن لغات آسان می‌کنند.

 1. زبان در متن

هر کلمه، هر عبارت، هر ضمیر، هر فعل موجود در داستان، همگی در کنار هم در متن حضور دارند. این بدان معنی است که شما درک خواهید کرد که چه واژه‌هایی عموما در کنار دیگر واژه‌ها قرار می‌گیرند. شما هیچوقت واژه‌ای را یاد نخواهید گرفت اگر ندانید چگونه باید از آن استفاده کنید؛ یا هیچوقت گرامری را درک نخواهید کرد اگر نمونه‌ی واقعی از زندگی را برای آن مثال نزنید. برخلاف متدهای یادگیری سنتی زبان، با لیست واژگان، قوانین گرامری و تمرینات خشک، داستان‌ها از این تضمین برخوردارند که شما را با مثالهایی واقعا از کاربردهای کلمات و عبارات آشنا می‌کنند.

 1. آزادسازی انگیزه

مهم‌ترین فاکتور در یادگیری زبان چیست؟ انگیزه. انگیزه‌ی شما برای یادگیری یک زبان جدید همان چیزی است که شما را در طول فرآیند به جلو سوق می‌دهد. اگر بعضی افراد را دیده‌اید که زبان جدیدی را برای یادگیری انتخاب می‌کنند و هفته‌های متمادی را به یادگیری آن اختصاص می‌دهند اما هنوز چیزی دستگیرشان نشده است، بخاطر سخت بودن زبان نیست. واقعا اینطور نیست. بخاطر این است که انگیزه‌ی لازم را ندارند.
هیچ چیز همانند خواندن داستان به شما انگیزه‌ی کافی را برای یادگیری هر زبانی نخواهد داد. داستانهایی پر از ماجراجویی و معما و هیجان و دنبال کردن یک خط سیر روایی.

 1. تغییر شیمی ذهن‌تان

فیزیولوژی شما به هنگام دنبال کردن یک داستان تغییر می‌کند. اسکن‌های FMRI نشان می‌دهند که بخش‌هایی از ذهن شما به هنگام خواندن روایت‌های ماجراجویانه فعال می‌شود. به نظر شما چرا هنگام دیدن یک فیلم غمگین گریه می‌کنید؟ چون در بعضی سطوح شما همان درد را احساس می‌کنید. داستان‌ها ذهن شما را کاملا در بر می‌گیرند. از نظر یادگیری، داستان‌ خوانی می‌تواند بسیار موثر باشد زیرا بسیار بهتر واژگان و عبارات را در خلال داستان به خاطر خواهید آورد و طبیعتا بهتر از فضای خشک و رسمی کلاس خواهد بود.

 1. آزمون و خطا در خلال زمان

داستان‌ سرایی متدی جهانی برای یادگیری زبان مادری به بچه‌ها است. داستان‌ها به بچه‌ها کمک می‌کنند که واژگان، عبارات، تلفظ و ساختار گرامری را با در هم آمیختن با کاراکترها، تصاویر و ایجاد فضایی باورپذیر یاد بگیرند. بچه‌هایی که می‌خوانند با سرعت بیشتری یاد می‌گیرند و در مدرسه بهتر عمل می‌کنند. اما توجه کنید وقتی متدی به قدمت تاریخ بشریت بدین صورت تاثیرگذار به تک تک فرزندان روی این کره خاکی زبان یاد داده است، چرا ما هم از همین طریق به یادگیری زبان مشغول نشویم؟

 1. داستانها و تاثیرگذاری آنها برای افراد مبتدی

شما به عنوان یک فرد بسیار تازه‌کار در یادگیری هر زبانی نیز می‌توانید با داستان شروع کنید. چگونه؟

 خب، یکی از تبلیغات دوران بچگی خود را به خاطر بیاورید. همان تبلیغات سریالی که از یک کاراکتر برای گفتن ماجرایی استفاده می‌کردند: دوباره سعی کنید این تبلیغات را پیدا کنید و آنها را ببینید و سادگی زبان بکار رفته در آنها را درک کنید. تصور کنید این کلمات برای یک فرد تازه کار چقدر ساده و راحت است. زبان سر راست و بدون غل و غش است، خیالپردازی به شدت قدرتمند است و پیغام نیز صریح است و در آخر، روایت نیز فراموش نشدنی می‌شود. داستانهای ساده در هر سطحی بسیار قدرتمند عمل می‌کنند.

 •  یادگیری زبان ده برابر سریعتر از متد صحبت کردن

می‌گویند بطور متوسط هر فرد در روز تنها حدود 10 درصد از دایره واژگان خود استفاده می‌کند. پس اگر برای یادگیری زبان خودتان را به صحبت کردن محدود می‌کنید، به احتمال زیاد هیچوقت از دیگر 90 درصد دایره واژگان افرادی که زبان مورد نظر شما زبان مادریشان است مطلع نخواهید شد.

با یادگیری از طریق خواندن داستان، شما زبان را با کیفیت بسیار بالاتر و بهتری یاد می‌گیرید. این بدان معنی است که کلمات را بهتر می‌فهمید، گرامر را راحت‌تر یاد می‌گیرید، و اینکه سطح بسیار بالاتری از مهارت در زبان را یاد خواهید گرفت.

 •  کشف گرامر از بطن داستان

تا حالا توجه کرده‌اید که به یاد آوردن گرامر چقدر سخت و خسته کننده است؟ (تنها شما نیستید که این حس را دارید!).

و حتی زمانی که یک ساختار گرامری را به خاطر آوردید، تا بحال سعی کرده‌اید آن را در وسط یک مکالمه‌ی سریع به کار ببرید؟ می‌دانم، کار سختی است.

کار سختی می‌تواند باشد بخصوص برای زبانهایی که از سیستم‌های پیچیده‌ی گرامری برخوردارند. شاید برای معلمان آسان‌تر باشد اگر محتوای تدریسی را حول محور قوانین گرامری بچینند، اما قطعا برای شما موثر نخواهد بود. به جای رویکرد «اول گرامر»، شما می‌توانید یاد بگیرید که گرامر چگونه در زبان مقصد شما بکار گرفته می‌شود و این کار را می‌توانید با خواندن داستان درک کنید.

با خواندن داستان شما از ساختار گرامر درک پیدا خواهید کرد و چگونگی استفاده از آنها را می‌فهمید و به همین سادگی می‌توانید موارد بیشتری را بیاموزید حتی با وجود اینکه هنوز یکسری از قوانین پایه را نمی‌دانید!

به مرور زمان عادت خواهید کرد که چگونه گرامر در متن بکار گرفته می‌شود. بدین طریق متوجه خواهید شد که گرامر دیگر هیولا نیست، زندگی شیرین‌تر خواهد شد و شما فرد شادتری خواهید بود. واقعا هم همینطور است!

 •  فرمت ایده‌آل برای مطالعه

برخلاف نگاه کردن به فیلم‌های سینمایی یا صحبت کردن با مردم در خیابان، خواندن داستان فرمت ایده‌آلی برای مطالعه می‌تواند باشد. با استفاده از روایت‌های صوتی متن، شما قادر خواهید بود چیزی که می‌شنوید را بخوانید، یا چیزی که می‌خوانید را بشنوید.

همین کار ساده باعث می‌شود به خاطر آوردن خیلی از چیزها ساده‌تر باشد و اینکه به شما کمک می‌کند مهارت‌های شنیداری خود را نیز تقویت کنید. با داشتن متن در کنار شنیدن صوت، به سادگی می توانید عقب و جلو کنید و متن را چند باره بخوانید. این کار بسیار بهتر از عقب و جلو کردن فیلم است و یا اینکه از فرد مقابل خود بپرسید حرف خود را چند بار دیگر تکرار کند!

 • شرایط موجود در مدرسه را برعکس کنید

با تشکر از قوانین خشک و سخت مدرسه در یادگیری کلمات، ما الان می‌دانیم که راههای نا سالم زیادی برای یادگیری قوانین یادگیری زبان وجود دارند! تاکید زیاد بر روی درستی قوانین یکی از آن موارد بود. حساس شدن بر روی درستی قوانین و کلمات می‌تواند شما را عقب نگه دارد، زیرا همین زمان را می‌توانید به بسیاری موارد دیگر در یادگیری زبان اختصاص دهید.

یادگیری زبان با خواندن داستان به شما کمک می‌کنید از این دام خطرناک حساسیت به قوانین جدا شوید و شما را مجبور می‌کند که بر فهمیدن و لذت بردن از داستان تمرکز کنید. بزرگترین مزیت این رویکرد این است که شما با معیارهای جهانی‌تری از زبان آشنا خواهید شد؛ مواردی چون ساختار جملات، روایت، رویدادهای متعاقب، و همچنین تلفظ در کتابهای صوتی. مواردی که شما را سریعتر از دنبال کردن یک سری قوانین خشک به مقصد می‌رساند.

 • منابع نامحدود

هیچوقت پیش نخواهد آمد که کتاب داستان‌ها تمام شوند. اگر به دنبال پیدا کردن کتاب هستید تا آنها را در فرآیند یادگیری خود استفاده کنید، با توجه به موهبت اینترنت اکنون می‌توانید به هر چیزی که یک فرد محلی در کشور مقصد دسترسی دارد، دسترسی پیدا کنید.

واقعا هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست که خود را در زبان مقصد غرق نکنید.

 • پیشرفت در مسیر به سمت تسلط

ما درباره استفاده از داستان برای یادگیری زبان برای افراد مبتدی صحبت کردیم، اما در هر سطحی که هستید، می‌توانید از داستان‌ها درست به همین طریق برای بالا بردن سطح خود استفاده کنید.

تمام چیزی که نیاز دارید این است که داستان‌هایی را انتخاب کنید که سطحی بالاتر از سطح کنونی شما دارند؛ کتابهایی که چندان سخت نیستند و چندان ساده هم نیستند؛ به همین سادگی شما به جلو هل داده می‌شوید.

 •  دسترسی به محتوای افراد محلی

اگر عاشق زبانی که قصد یادگیری آن را دارید شده‌اید، پس شاید یکی از اهداف شما زندگی و نفس کشیدن در آن فرهنگ باشد. یکی از مزیت‌های عمده یادگیری با تمرکز، همچون خواندن و گوش دادن به داستان‌ها، این است که سعی کنید خود را با منابع معتبر زبان سرگرم کنید، مواردی که افراد محلی از آنها استفاده می‌کنند. حال چه یک رمان از نویسنده‌ی محبوب شما باشد یا یک اپرا از آهنگساز مورد علاقه‌ی شما.

 •  (هنوز) نیازی نیست که با کسی صحبت کنید

متدهای یادگیری مدرن، بخصوص چیزی که آن را با عنوان «یادگیری زبان از طریق ارتباطات» می‌شناسند، تاکید بسیاری بر به زبان آوردن زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید از همان ابتدا دارد. اما برای بسیاری افراد، ترس زیادی با شروع به صحبت کردن یک زبان جدید وجود دارد. شاید با خود فکر کنید که چگونه وقتی چیزی از این زبان نمی‌دانید می‌توانید آن را صحبت کنید؟ اگر شما هم یکی از این افراد هستید، پس یادگیری زبان با خواندن داستان می‌توانید جایگزین بسیار مناسبی برای شما باشد.

با گذراندن وقت خود با گوش دادن و خواندن داستان‌های سرگرم کننده، به سادگی بر ایجاد فهم و آگاهی خود از زبان مقصد کمک خواهید کرد. بدین طریق واژگان را یاد خواهید گرفت. ساختار گرامری را در ذهن خود حک خواهید کرد و اگر هم دوست ندارید نیازی نیست با کسی صحبت کنید!


واحد اداری مجتمع آموزشی رهیار مجتمع رهیار مجتمع آموزشی آموزش طرح آموزشی کتاب کتابخانه آموزش زبان داستان

نظرات


Top