منوی دسته بندی

در بــاره ی سلسله نــشست های هم افزایی

از خرداد 1400، و به دنبال برخی نیازسنجی­ ها که از فضای کلی و امور جاری واحد متوسطه­ ی اول صورت گرفت، ضرورت برگزاری جلساتی، جهات رای­زنی و ایجاد هماهنگی­ های بیشتر بین هم­کاران واحد، احساس شد. به دنبال آن، با برنامه­ ریزی­ های انجام­ شده، روزهای یک ­شنبه و سه­ شنبه برای این منظور، در نظر آمد.

این سلسله نشست­ ها، ذیل سه عنوان کلی برگزار می ­شود؛ که هر کدام، ناظر بر بخشی از نیازهای واحد است:

  1.  جلسات سندخوانی؛ در این نشست­ ها، برخی اسناد بالادستی، که مشخصاً و مستقیماً با امور جاری واحد متوسطه ­ی اول مرتبط است، خوانده و به بحث گذاشته ­می­ شود. این اسناد، دال بر برنامه ­هایی است که در راستای رسیدن به هدف «مدرسه­ی کیفی» می‌ بایست انجام پذیرند؛ از آن جمله، می­توان به سند ایجاد رابطه و محیط یادگیری، سند نشست کلاسی و … اشاره کرد.

هدف از سندخوانی در این جلسات، این است که اهداف تعیین ­شده را با نیازهای روز هم­کاران، دانش ­آموزان و اولیا تنظیم کنیم و با توجه به مختصات آموزشی این واحد، این اسناد اصطلاحاً بومی ­سازی شوند.

  • جلسات هم­آهنگی؛ در این نشست­ها، امور جاری مدرسه که مستقیماً با پیش­آمدهای روزانه­ ی واحد مرتبط است، به بحث گذاشته می شود تا علاوه بر ایجاد هم­آهنگی بیشتر بین­ هم­کاران، نیازها و خواسته ­ها شناسایی شده و جهت مرتفع ­ساختن آن­ها، برنامه­ ریزی و تدبیر شود. از آن جمله می­ توان به موضوعات کلی­تری مثل تقویم اجرایی واحد اشاره کرد؛ یا به موضوعات جزئی­تری چون: نحوه­ ی اداره­ ی کلاس؛ هم­آهنگی بین معلم­کلاس­ ها و معلمان تک­ درس؛ چه­گونگی ثبت حضور یا غیاب دانش ­آموزان؛ میزان و روش ارتباط گیری با اولیا و مواردی از این دست.
  • جلسات هم­فکری؛ در این گروه از نشست­ ها، چالش­ها و تنگناهایی را که هر یک از هم­کاران، در فضای کاری با آن مواجه می ­شود، به بحث و ­­هم­فکری می­ گذاریم. هدف از این نشست ­ها، این است که علاوه بر ایجاد حس هم­دلی و هم­یاری بین هم­کاران، در صورت نیاز بتوانیم با هم­افزایی فکری، راه ­حل ­های بهتر و جامع­تری به­ دست­ بیاوریم.

در این جلسات موضوعاتی از این دست می ­تواند بررسی شود:

  • من در رابطه با اولیای دانش ­آموزان، چه روشی در پیش بگیرم؟
  • من در مورد مسائل غیردرسی دانش ­آموزان، تا چه حد صلاحیت ورود و دخالت دارم؟
  • من چه­ طور می­ توانم از حضور مشاور تخصصی در کارم بهره­مند شوم؟
  • آیا مسائل غیردرسی دانش ­آموزان، به عمل­کرد تحصیلی آنان ارتباط دارد؟ من چه­ طور می­ توانم این آثار مخرب را کاهش دهم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.